تبلیغات
شادباد مشایخ - پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به جوانان اروپا و آمریکای شمالی
 
شادباد مشایخ
بسم الله الرحمن الرحیم به وبلاگ بهزادشوقی خوش آمدید تاسیس سال91
درباره وبلاگ


هرروزبرای انجام کارهای (فردا)برنامه ریزی کنید!
خوشبختی زندگی بر سه اصل است!
1)تجربه از دیروز
2)استفاده از امروز
3)امید به فردا

مدیر وبلاگ : بهزاد شوقی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر شما در مورد این سایت چیست؟


سم‌ الله الرّحمن الرّحیم
به عموم جوانان در اروپا و امریکای شمالی

حوادث اخیر در فرانسه و وقایع مشابه در برخی دیگر از کشورهای غربی مرا متقاعد کرد که درباره‌ی آنها مستقیماً با شما سخن بگویم. من شما جوانان را مخاطب خود قرار میدهم؛ نه به این علّت که پدران و مادران شما را ندیده می‌انگارم، بلکه به این سبب که آینده‌ی ملّت و سرزمینتان را در دستان شما میبینم و نیز حسّ حقیقت‌جویی را در قلبهای شما زنده‌تر و هوشیارتر می‌یابم. همچنین در این نوشته به سیاستمداران و دولتمردان شما خطاب نمیکنم، چون معتقدم که آنان آگاهانه راه سیاست را از مسیر صداقت و درستی جدا کرده‌اند. سخن من با شما درباره‌ی اسلام است و به‌طور خاص، درباره‌ی تصویر و چهره‌ای که از اسلام به شما ارائه میگردد. از دو دهه پیش به این سو ــ یعنی تقریباً پس از فروپاشی اتّحاد جماهیر شوروی ــ تلاشهای زیادی صورت گرفته است تا این دین بزرگ، در جایگاه دشمنی ترسناک نشانده شود. تحریک احساس رعب و نفرت و بهره‌گیری از آن، متأسّفانه سابقه‌ای طولانی در تاریخ سیاسی غرب دارد. من در اینجا نمیخواهم به «هراس‌های» گوناگونی که تاکنون به ملّتهای غربی القاء شده است، بپردازم. شما خود با مروری کوتاه بر مطالعات انتقادی اخیر پیرامون تاریخ، می‌بینید که در تاریخنگاری‌های جدید، رفتارهای غیر صادقانه و مزوّرانه‌ی دولتهای غربی با دیگر ملّتها و فرهنگهای جهان نکوهش شده است. تاریخ اروپا و امریکا از برده‌داری شرمسار است، از دوره‌ی استعمار سرافکنده است، از ستم بر رنگین‌پوستان و غیر مسیحیان خجل است؛ محقّقین و مورّخین شما از خونریزی‌هایی که به نام مذهب بین کاتولیک و پروتستان و یا به اسم ملیّت و قومیّت در جنگهای اوّل و دوّم جهانی صورت گرفته، عمیقاً ابراز سرافکندگی میکنند.

این به‌خودی‌خود جای تحسین دارد و هدف من نیز از بازگوکردن بخشی از این فهرست بلند، سرزنش تاریخ نیست، بلکه از شما میخواهم از روشنفکران خود بپرسید چرا وجدان عمومی در غرب باید همیشه با تأخیری چند ده ساله و گاهی چند صد ساله بیدار و آگاه شود؟ چرا بازنگری در وجدان جمعی، باید معطوف به گذشته‌های دور باشد نه مسائل روز؟ چرا در موضوع مهمّی همچون شیوه‌ی برخورد با فرهنگ و اندیشه‌ی اسلامی، از شکل‌گیری آگاهی عمومی جلوگیری میشود؟

شما بخوبی میدانید که تحقیر و ایجاد نفرت و ترس موهوم از «دیگری»، زمینه‌ی مشترک تمام آن سودجویی‌های ستمگرانه بوده است. اکنون من میخواهم از خود بپرسید که چرا سیاست قدیمی هراس‌افکنی و نفرت‌پراکنی، این‌بار با شدّتی بی‌سابقه، اسلام و مسلمانان را هدف گرفته است؟ چرا ساختار قدرت در جهان امروز مایل است تفکر اسلامی در حاشیه و انفعال قرار گیرد؟ مگر چه معانی و ارزشهایی در اسلام، مزاحم برنامه‌ی قدرتهای بزرگ است و چه منافعی در سایه‌ی تصویرسازی غلط از اسلام، تأمین میگردد؟ پس خواسته‌ی اوّل من این است که درباره‌ی انگیزه‌های این سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام پرسش و کاوش کنید.

خواسته‌ی دوم من این است که در واکنش به سیل پیشداوری‌ها و تبلیغات منفی، سعی کنید شناختی مستقیم و بی‌واسطه از این دین به دست آورید. منطق سلیم اقتضاء میکند که لااقل بدانید آنچه شما را از آن میگریزانند و میترسانند، چیست و چه ماهیّتی دارد. من اصرار نمیکنم که برداشت من یا هر تلقّی دیگری از اسلام را بپذیرید بلکه میگویم اجازه ندهید این واقعیّت پویا و اثرگذار در دنیای امروز، با اغراض و اهداف آلوده به شما شناسانده شود. اجازه ندهید ریاکارانه، تروریست‌های تحت استخدام خود را به عنوان نمایندگان اسلام به شما معرفی کنند. اسلام را از طریق منابع اصیل و مآخذ دست اوّل آن بشناسید. با اسلام از طریق قرآن و زندگی پیامبر بزرگ آن (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم) آشنا شوید. من در اینجا مایلم بپرسم آیا تاکنون خود مستقیماً به قرآن مسلمانان مراجعه کرده‌اید؟ آیا تعالیم پیامبر اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) و آموزه‌های انسانی و اخلاقی او را مطالعه کرده‌اید؟ آیا تاکنون به جز رسانه‌ها، پیام اسلام را از منبع دیگری دریافت کرده‌اید؟ آیا هرگز از خود پرسیده‌اید که همین اسلام، چگونه و بر مبنای چه ارزشهایی طیّ قرون متمادی، بزرگترین تمدّن علمی و فکری جهان را پرورش داد و برترین دانشمندان و متفکّران را تربیت کرد؟

من از شما میخواهم اجازه ندهید با چهره‌پردازی‌های موهن و سخیف، بین شما و واقعیّت، سدّ عاطفی و احساسی ایجاد کنند و امکان داوری بیطرفانه را از شما سلب کنند. امروز که ابزارهای ارتباطاتی، مرزهای جغرافیایی را شکسته است، اجازه ندهید شما را در مرزهای ساختگی و ذهنی محصور کنند. اگر چه هیچکس به‌صورت فردی نمیتواند شکافهای ایجاد شده را پر کند، امّا هر یک از شما میتواند به قصد روشنگریِ خود و محیط پیرامونش، پلی از اندیشه و انصاف بر روی آن شکافها بسازد. این چالش از پیش طراحی شده بین اسلام و شما جوانان، اگر چه ناگوار است امّا میتواند پرسش‌های جدیدی را در ذهن کنجکاو و جستجوگر شما ایجاد کند. تلاش در جهت یافتن پاسخ این پرسش‌ها، فرصت مغتنمی را برای کشف حقیقت‌های نو پیش روی شما قرار میدهد. بنابراین، این فرصت را برای فهم صحیح و درک بدون پیشداوری از اسلام از دست ندهید تا شاید به یمن مسئولیّت‌پذیری شما در قبال حقیقت، آیندگان این برهه از تاریخ تعامل غرب با اسلام را با آزردگی کمتر و وجدانی آسوده‌تر به نگارش درآورند.

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۳۹۳/۱۱/۱

راز: چند روزی از انتشار نامه امام خامنه‌ای خطاب به جوانان اروپا و امریکا می‌گذرد، ولی هنوز تعداد زیادی از سایت‌های ارزشی و انقلابی نسخه انگلیسی این نامه را در سایت خود بارگذاری نکرده‌اند. خوب می‌دانیم که هیچ تعمدی در کار نیست؛ ولی...

به گزارش تراز ، چند روزی از انتشار نامه مقام معظم رهبری  امام خامنه‌ای خطاب به جوانان  اروپا و امریکا می‌گذرد ولی هنوز تعداد زیادی از سایت‌های ارزشی و انقلابی نسخه انگلیسی این نامه را در سایت خود بارگذاری نکرده‌اند.
 
خوب می‌دانیم که هیچ تعمدی در کار نیست و صاحبان این پایگاه‌های اینترنتی  حاضرند به یک اشاره جان خود را نیز در راه ولی امر خود تقدیم نمایند ولی نکته این‌جاست که کوتاهی در درک شرایط و بی‌توجهی به مقتضیات زمان گناهی نا بخشودنی است که تا دیر نشده باید برای جبران آن فکری کنیم.
 
دقیقاً شبیه به زمانی است که فرمانده دستور حمله را صادر می‌کند و ما در سنگر‌های خودمان به خواب رفته‌ایم. بی‌اطلاعی از منطق حاکم بر وب برای کسانی که دست‌اندرکار امور فرهنگی هستند و بعضاً اداره سایت‌های ارزشی و انقلابی را به‌عهده دارند، دقیقاً مانند سربازانی هستند که در سنگر‌های خود به خواب رفته‌اند و این غفلت از آن دسته گناهانی است که بهای سنگینی برای آن پرداخت می‌شود.
 
و اما این که چرا باید نسخه انگلیسی این نامه که خطاب به جوانان اروپا و امریکا نوشته شده است منتشر و باز نشر شود امری واضح است؛ چراکه آنها فارسی نمی‌دانند و امروزه زبان بین‌المللی دنیا زبان انگلیسی است.
دوستان ما این‌گونه می‌پندارند که چون نویسنده  این نامه مهمترین شخصیت جهان اسلام است که البته هست، بنابراین متن این نامه توسط همه رسانه‌های خبری دنیا منعکس می‌شود و همه شبکه‌های خبری بسیج می‌شوند تا محتوا و خبر این نامه را به همه دنیا ارسال نمایند.
 
باید کمی واقع‌نگر باشیم و بپذیریم که داستان به این سادگی که دوستان ما فکر می‌کنند نیست. این نامه حاوی مطالبی است که اگر به‌خوبی در جهان فعلی منتشر شود ضربه سنگینی بر همه داشته‌های سیاست‌مداران و حاکمان اروپایی و امریکایی وارد خواهد کرد؛ چراکه همه هیمنه و حکومت ابرقدرت‌های فعلی بر پایه جهالت و سطحی‌نگری ملت هایشان بنیان نهاده شده است و این نامه در حکم یک بیدارباش و در حکم یک ندای جهان شمول است که قدرت‌های بزرگ به شدت از آن واهمه دارند.
 
در طول چند دهه گذشته میلیارد‌ها دلار صرف ساختن هزاران فیلم و هزاران ترفند شده است که اسلام اصیل از دید و از دسترس جوانان دور نگه‌داشته شود و صدها کارشناس روی این پروژه کار کرده‌اند چگونه انتظار دارید که به‌راحتی اجازه دهند که محتوای این نامه که دعوت به شکستن این حصار‌ها ی تبلیغاتی می‌کند در دنیا منتشر شود طبیعی است که از هر تلاشی برای گم‌شدن این نامه در هیاهو‌های تبلیغاتی دریغ نخواهند کرد؛ بنابر این دوستان خواب آلود ما چگونه انتظار دارند که رسانه های متعلق به اردوگاه تبلیغاتی غرب این نامه را منتشر کنند و در خصوص ان اطلاع رسانی کنند.
 
اگر چه امروزه تعدد و تکثر رسانه‌ها به تیغ دو لبه‌ای تبدیل شده است که یک لبه آن منجر به شکست انحصار خبری و پایان حاکمیت BBC و CNN شده است و عملاً امکان بایکوت و انزوای کامل هیچ پیامی امکان‌پذیر نیست، ولی این به معنای توبه گرگ و گیاه‌خوارشدن گرگ نیست.
 
بنابراین طبیعی است که انتشار, پیگیری و بازنشر چنین پیامی به‌عهده  تمام نیروهای انقلابی و ارزشی در هر کجای دنیا و به هر زبانی است.
 
در این بین برخی از دوستان ما نیز برای تقویت روحیه و اعلام وفاداری خود اخباری را مبنی بر بازتاب گسترده این نامه منتشر می‌کنند و این در حالی است که کوچک‌پنداری دشمن و بزرگ‌پنداری بی‌منطق خودمان نه تنها هیچ کمکی به ما نمی‌کند بلکه داروی خواب‌آوری است که بر خواب آلودگی ما می‌افزاید .
 
لازم است از کسانی که در این روزها در شبکه‌های اجتماعی و خصوصاً رسانه‌های جدید به بازنشر این نامه پرداختند، تشکر کنیم. ولی بار دیگر تأکید می‌کنیم مخاطب این نامه در آن‌سوی مرزهاست و این ما هستیم که باید با اشراف کامل بر قواعد حاکم بر رسانه‌های جدید این پیام را به مخاطبانش برسانیم و این امر امکان‌پذیر نخواهد بود مگر با تسلط بر قواعد حاکم بر رسانه‌های جدید.

محمد اسماعیلی / کارشناس مسائل سیاسی

منبع: تسنیم

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 14 و 09 دقیقه و 31 ثانیه
We stumbled over here by a different page and thought
I might as well check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking into your web page for a second time.
یکشنبه 15 مرداد 1396 ساعت 13 و 41 دقیقه و 21 ثانیه
I've been exploring for a little bit for any high-quality
articles or weblog posts in this sort of house .

Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
Reading this information So i am satisfied to convey that I've an incredibly excellent uncanny feeling I discovered
just what I needed. I such a lot undoubtedly will make certain to don?t
overlook this web site and provides it a glance regularly.
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 13 و 36 دقیقه و 59 ثانیه
Very good info. Lucky me I discovered your site by chance (stumbleupon).

I have saved it for later!
جمعه 18 فروردین 1396 ساعت 07 و 46 دقیقه و 52 ثانیه
This design is wicked! You most certainly
know how to keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start
my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic
job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
سه شنبه 15 فروردین 1396 ساعت 18 و 00 دقیقه و 42 ثانیه
Hey this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or
if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی